Uncategorized

Gdzie nie możemy zaopiekować się seniorem…

 
Coraz więcej polskich rodzin staje przed poważnym wyzwaniem – zapewnieniem opieki dla seniora, na przykład rodzica, który nie jest w stanie już zadbać o siebie. Większość osób decyduje się wtedy na opiekę samodzielną. Czasami jednak nie jest to możliwe. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
 
Wylew, niepełnosprawność, choroby otępienne, Parkinson czy po prostu coraz mniej sił wynikających z zaawansowanego wieku – to tylko niektóre przypadki, w których konieczne jest zapewnienie seniorowi właściwej opieki. Gdy nie możemy zagwarantować jej we własnym zakresie, mamy zasadniczo dwie opcje – skorzystanie z usług domów spokojnej starości lub też wybranie dla seniora opieki domowej.
 
Dom spokojnej starości
Oprócz zakładów opiekuńczych, które dostępne są za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej, do wyboru mamy też prywatne ośrodki. W tym drugim przypadku ceny są nierzadko wyższe, ale nie mamy na ogół problemów z umieszczeniem w nich seniora ze względu na brak kolejek.
 
Głównym minusem domów spokojnej starości jest fakt, że senior musi się do nich przeprowadzić. Oczywiście, nie oznacza to automatycznie czegoś negatywnego, dla niektórych osób starszych może być to poważna trudność pod kątem psychicznym. Z drugiej strony możemy mieć pewność, że opieka dla osób starszych jest wtedy na najwyższym poziomie. Senior ma zapewnioną całodobową pomoc, może korzystać także z różnych dodatkowych usług, na przykład rehabilitacji, pomocy lekarskiej, zajęć aktywizujących.
 
Opieka domowa
Alternatywną opcją dla ośrodków opiekuńczych dla jest domowa opieka dla osób starszych, która świadczona jest w miejscu zamieszkania seniora. Wtedy nie musi on przeprowadzać się nigdzie i jednocześnie ma zapewnioną całodobową opiekę. Także wynajęty opiekun może wtedy zajmować się domem, na przykład robić zakupy, sprzątać czy prać.
 
Podsumowując, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie zapewnić pomocy seniorowi, w takim przypadku warto dobrze przeanalizować powyższe propozycje. Zarówno zakłady opiekuńcze, jak i opieka domowa mają swoje zalety i wady, więc decyzję powinniśmy podjąć po dobrym zastanowieniu.